להדליק להם את האור: כך זה נראה מקרוב

יוסף הגיע ליד אליעזר, ומיד היה אפשר לראות שהוא רזה. מלחץ. ממחסור במזון, או במילים ברורות יותר – מרעב. הדאגות הגדולות שלו היו מזון וחשבון חשמל לפני ניתוק. החשבון הדו חודשי למשפחה עמד על סך 338 ש"ח. היינו יכולים לומר לו לא?

להדליק להם את האור: כך זה נראה מקרוב

למה הרזה יוסף?

יוסף הגיע ליד אליעזר. בחור גבוהה ורזה. אב לשני ילדים. "יש תלושי מזון?" הוא שאל את מילכה.

מילכה התבוננה בפניו. שלושה חודשים עברו מאז שפגשה את יוסף לאחרונה.

יוסף הרזה, והשינוי ניכר בפניו הכחושים ובגופו "זה מהלחץ" הוא מתנצל, אבל מילכה יודעת שזה לא רק לחץ. זה פשוט – המחסור במזון.

לא מצליח לדאוג לאשה ולילדים

"האשה בשמירת הריון" הוא מסביר "ואין לה כל הכנסה. המשכורת שלי מספיקה רק לשכירות. אני מחפש עוד עבודה. הצעתי את עצמי כמט"ב לקשיש, אבל בינתיים אמרו לי שלא זקוקים לעובדים נוספים. אני מנקה חדרי מדרגות – האישה אומרת שזה בושה, אבל אני אומר שעדיף בושה מאשר ילדים רעבים. הצעתי את עצמי כחונך לנוער בסיכון – אני חונך של ילד אחד, אבל אין להם עוד הצעות עבורי"

התווים עבור רכישת מזון אזלו לנו, אבל נותרו תווים בודדים לקניית פירות וירקות, אותם העברנו ליוסף. "אני מעדיף בהרבה תווים לרכישת מזון" אומר יוסף "כי קל יותר להשביע את הילדים. פירות וירקות – הילדים שלי לא מכירים. נראה לי הם טעמו רק מלפפון, עגבניה, מילון ותפוח, אני קונה את מה שזול."

"אם הוא היה הבן שלי, לא הייתי הופכת את העולם?"

יוסף הגיע עם מספר חשבונות לפני ניתוק. חשבון החשמל היה המטריד ביותר עבורו. מדובר בחשבון דו חודשי על סך 338 ₪, סכום שהיה בלתי אפשרי עבורו. יכולנו להגיד לו לא? התחייבנו עבורו לכסות את החשבון, בתקווה שתרומות שיתקבלו יאפשרו לנו את החריגה הקטנה הזו.

כשיצא, אמרה מילכה "אני כל פעם חושבת – זה היה יכול להיות הבן שלי. עבור הבן שלי לא הייתי הופכת את העולם? הוא בחור עדין כל כך, ואני יודעת שאם אנחנו לא נעזור לו – יהיה לו חשמל מנותק, אשה עצובה וילדים מבוהלים"

נחשפים למצוקות רבות, ועדין שומרים על לב חם ורחום

לפעמים קשה להאמין שאנשים שנפגשים בכל כך הרבה מצוקה מצליחים לשמור על לב חם ועין פקוחה.

במחשבה שנייה – זה הייחודיות של יד אליעזר. החיבור לשטח. האהבה. הרצון האמיתי לעזור. זהו סוד הקסם של הארגון, וממנו נגררת ההתנהגות הכלכלית המחושבת והאפקטיביות הרבה של הארגון: אנחנו יודעים כמה כל שקל חשוב – עבור הנתמכים שלנו.

לתרומה >