מונעים דור נוסף של עוני: סיפור חם מפרויקט חונכים

מונעים דור נוסף של עוני: סיפור חם מפרויקט חונכים

במקביל לפעילות מאסיבית של סיוע בהתמודדות עם העוני והרעב, יד אליעזר מפעילה את פרויקט חונכים. פרוייקט חונכים הוא פרויקט ענק שמטרתו למנוע את הדור הבא של העוני.

הפרויקט פעיל כבר עשרות שנים בהיקף פעילות שנתית של למעלה מ-12,000,000 ש"ח.

במסגרת הפרויקט, חונכים 'מאמצים' ילד, נער או נערה ללימוד משותף. מעבר לליווי הלימודי יד אליעזר מעודדת פעילויות משותפות בין החונך לתלמיד ומחזקת את הקשר הבין אישי ביניהם.

סיפורו של משה: חיים ללא אב

משה מתגורר עם אמו באחת מערי הפריפריה. אמא של משה, אשה גרושה ובודדה, מגדירה את עצמה כאשה 'מרת נפש'. היא משתדלת לדאוג למשה לצרכים בסיסים כמו אוכל אך אין לה הכוח והיכולת לדאוג וללוות אותו מבחינה רגשית ובינאישית.

שנים רבות משה היה קם בבוקר לבית חשוך וקר, מתלבש על 'אוטומט', הולך לבית הספר כי כך צריך, לומד או לא לומד, חוזר אל בית שקט ועצוב, מעביר את הזמן עם נערי הרחוב עד הלילה והולך לישון. כל זה ללא התעניינות, תמיכה או גורמים אחרים שיעוררו אצלו את המוטיבציה לגדול ולהתפתח לאדם רגיש, חיוני ומתפקד.

סיבה לקום בבוקר

לפני ארבע שנים הוצמד למשה חונך מיד אליעזר. צעד קטן שהיה מפתח לשינוי רב תחומי בחייו של משה.

החונך, יעקב שמו, הוא אב למשפחה בעצמו. כשהוא נחשף אל בדידותו של משה הוא החליט לאמץ את משה כבן.

לאט וביסודיות הוא רקם איתו מערכת יחסים אמיצה: משחקים משותפים, שעות לימוד של ביחד. למשה היתה סיבה לקום בבוקר. מישהו התעניין מה למדו בבית הספר והאם הצליח בלימודים. מישהו שאל על החברים או על התחביבים.

חלק ממשפחה תקינה ומתפקדת

יעקב החל להזמין את משה ליציאות משותפות עם ילדיו. לאט לאט הפך משה לחלק מההווי המשפחתי העליז של יעקב. משה למד מהי משפחה תקינה, כיצד אוהבים, מתעניינים, חיים.

האם אוכל להסתכל עליך כאבא?

בשבוע שעבר נהיה משה בן 13. אמו של משה לא ממש זכרה את התאריך, ובוודאי שלא יזמה אירוע או מסיבה. בעידודו של יעקב, היא התחברה לחלק הגדול של היום הזה. היא הזמינה עבור יעקב מסיבה חגיגית עם כיבוד, חברים ומתנות.

"החברים שלי לא יבינו למה אבא שלי לא מגיע" אמר משה ליעקב "זה יהיה שקר אם אגיד שאתה אבא שלי?"

משה לא הכיר את אביו מעולם. אך הוא גדל עם דמות אב משמעותית. כך לפחות הוא מרגיש כבר כמה שנים.

 

עזרו לנו לעצור את מעגל העוני >>>

תרמו עכשיו