תרומות לנזקקים: מי תורם יותר, גברים או נשים?

תרומות לנזקקים: מי תורם יותר, גברים או נשים?

ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם מבחינת היקף התרומות לנזקקים, כאשר אחוז ארגוני הסעד והתמיכה המעבירים תרומות לנזקקים לצד עזרה התנדבותית או אישית הוא מבין הגבוהים בעולם. 86% מהצעירים בישראל תרמו כסף או שווי כסף בשנה האחרונה.

מי מעביר הכי הרבה תרומות לנזקקים?

כתבה זו תתן תמונה עדכנית על תרומות לנזקקים בישראל, כאשר הנתונים מתייחסים לתרומות בכסף (ולא בחפצים או איברים למשל) המועברות לנתמכים דרך ארגונים וולונטריים.

מי תורם יותר, נשים או גברים? צעירים או מבוגרים? מהי המוטיבציה העיקרית המניעה לתרומה? מהו סכום התרומה החציוני?

הבדלי גיל ומגדר בהענקת תרומות לנזקקים

האם נשים אכן תורמות יותר מגברים, או שמדובר במיתוס בלבד? ובכן תלוי באיזו שכבת גיל מדובר. בטווח הגילאים שבין 18-24 נשים תורמות סכום חציוני גבוה פי שתיים (!) מאשר גברים: בעוד גבר ממוצע מעביר תרומות לנזקקים בסכום של 650 ₪ בשנה, הרי שאישה בטווח גיל דומה תתרום סכום כמעט כפול – 1,250 ₪!

אולם, התמונה משתנה לחלוטין כאשר מדובר באוכלוסיה מעל גיל 35: בקרב האוכלוסייה המבוגרת יותר בישראל גברים תורמים כמעט פי שתיים  מנשים: גבר ממוצע בן 35 ומעלה מעביר תרומות לנזקקים בסך של 1,000 ₪ לשנה, לעומת 555 ₪ אצל אישה באותו טווח גילאים.

איך מסבירים את הפערים האלו?

ובכן המוטיבציה לתרומות לנזקקים שונה מאד בין נשים וגברים. ככלל, נשים תורמות בעיקר מפני הרצון לעזור ולפעול לשינוי חברתי, אידיאלים הנשחקים עם השנים. גברים לעומת זאת, תורמים לעיתים קרובות בשל יוקרה והשתייכות למעמד כלכלי וחברתי, מעמד המשתפר ומתבסס עם השנים.

נקודה נוספת היכולה להסביר את הקשר בין גיל ומגדר בתרומות לנזקקים היא העובדה שגברים בטווח גיל של 35+ משלמים מיסים גבוהים יותר מנשים, בין השאר בגלל נקודות זכות להן זכאיות נשים עם ילדים. ייתכן שזוהי הסיבה שזוג נשוי המעביר תרומות לנזקקים יבחר לתרום בשם הבעל גם אם ההחלטה לתרום לנזקקים היא הדדית.

גם הבדלים ברמת ההכנסה ובמצב הכלכלי של גברים ונשים בישראל עלולים להיות קשורים בשינוי בהיקף התרומות לנזקקים.

תרומות לנזקקים ביד אליעזר: מיהם התורמים העיקריים שלנו?

תרומות לנזקקים שהתקבלו דרך אתר האינטרנט של יד אליעזר מעלות תמונת מצב מעניינת: באופן כללי, אחוז התרומות המתקבלות על ידי נשים הוא גבוה יותר מאשר תרומות לנזקקים שמתקבלות מגברים. אולם במבט על תרומות בסכומים  מעל 1,000 ₪ התמונה שונה לחלוטין: למעלה מ-80% מהתורמים ה'כבדים' הם גברים. תמונה זו יכולה להיות מוסברת על ידי הבדלים במצב הכלכלי ובמוטיבציה לתרומה של שני המינים.

בהתמקדות בפרויקטים שונים ניצפים הבדלי מגדר חדים, כשהבולטים בינהם הם רוב נשי בתרומות לנזקקים עבור פרויקט מטרנה, לעומת אחוז משמעותי של גברים בפרויקט סיוע לאלמנות ויתומים.

תרמו עכשיו

* הנתונים מתבססים בעיקר על מחקרם של דבי חסקי-לוונטל, הילה יוגב-קרן וחגי כץ, 2012