למה אני נותן לאחרים?

הוא מעולם לא קיבל את הכסף במתנה: מגיל 13 הוא עובד באינטנסיביות. את ילדיו הוא מחנך לעבודה ועצמאות, אך לנזקקים הוא פשוט נותן!

למה אני נותן לאחרים?

מה הייתם אומרים לו היו מבקשים ממכם מחשב?

לעתים מגיעה משפחה במצוקה בבקשה מוזרה: "אנחנו צריכים מחשב".

הסיבות הן שונות ומגוונות. ילדה הסובלת מדיסלקציה חמורה תוכל להתקדם וללמוד רק בעזרת תוכנה מיוחדת שתלמד אותה את הקריאה. אם אין כסף ללחם, איך ירכשו מחשב?

אשה עגונה קיבלה עבודה טובה ומתאימה, התנאי הבסיסי הוא – גישה ממוחשבת מהבית. כבר כמה שנים שהיא לא יכלה לרכוש לעצמה אפילו נעל. מחשב?

בעשור האחרון תרם איש המחשבים של יד אליעזר עשרות מחשבים למשפחות כאלו ואחרות. הוא אדם חסון וחייכן, איש של עמל ועבודה קשה שהסכים לשתף אותי בפילוסופית חייו, זו שגורמת לו לתת פעם אחרי פעם.

פילוסופית החיים: האנשים שיש להם בדיוק מספיק כסף

"העולם מתחלק לשלושה סוגים של אנשים", אמר לי איש המיחשוב, "אלו שיש להם הרבה כסף, אלו שיש להם בדיוק מספיק כסף כדי להסתדר, ואלו שאין להם בכלל.

"כדי להחליט לתרום אני צריך לענות על שתי שאלות: יכול או לא יכול? רוצה או לא רוצה? אני אומר, בשבילנו, האנשים העובדים, התשובה היא תמיד יכול – זה עניין של תמרון וסדרי עדיפויות. השאלה היא רק הרצון.

"מתי מגיע הרצון? כשאתה מזהה את האדם שאין לו, מצליח להתחבר לכאב ולמצוקה".

היעד: לעבוד קשה ולהצליח

"אני עצמי איש עמל. בגיל 13 עבדתי בבניין ודאגתי לעצמי. בגיל 14 ריצפתי. כשהייתי בן 15 כבר עשיתי יציקות. בגיל 16 התעסקתי באינסטלציה. גם היום אני עובד מסביב לשעון.

"את הילדים שלי אני מחנך לדאוג לעצמם ולהיות אחראים על כלכלתם. אני שמח לעזור, אך זה לאחר שאני רואה שהם עושים את חלקם בעמל ובתבונה".

את ילדי אני מחנך, לאחרים – פשוט עוזר

אני מסתכלת עליו. אדם שדאג לעצמו מגיל צעיר כל כך, אדם כזה יוכל לבא בתביעה אל כל נזקק ולהגיד לו: תסתדר. תדאג לעצמך!

"אני מכיר את יד אליעזר כבר המון שנים, ויודע שאתם עוזרים לאלו שאין להם כלים או יכולת לדאוג לעצמם. אבל בעצם זה לא כל כך משנה לי. את הילדים שלי אני מחנך, אך לאחרים אני רק נותן. נותן לא למען פרסום, לא למען חינוך. נותן כי אני מחובר לכאב, למצוקה".

יש אנשים שמקדישים את חייהם כדי לעזור לזולת. יש אנשים שיש להם הרבה כסף והם יכולים לתת בלי הגבלה. רובנו משתייכים לזן השלישי: אנשים של עמל ועבודה, שעם רצון ותמרון יכולים לתת ולעזור. כל מה שצריך זה רצון – רצון לעזור!

תרמו עכשיו