שלג בצפת: אתם חייבים לקרוא את הסיפור הזה

את הסיפור הזה כתבה לי חני, אחת מרכזות יד אליעזר בצפת. שנים של עבודה ביד אליעזר לימדו אותי שהמציאות עולה על דמיון. בכל אופן, קיבלתי את המלצתה והאמתתי את הסיפור אצל הנוגעים בדבר. כעת אני מעבירה אותו אליכם.

שלג בצפת: אתם חייבים לקרוא את הסיפור הזה

"שלוש שנים בדיוק עברו מאותו יום שישי מושלג בצפת. שלג בגובה הברכיים נערם ברחובות. אני יוצאת למכולת היחידה שהייתה פתוחה בשכונה להשלים כמה פריטים נחוצים לשבת. מתלבשת היטב. סוודר, עוד סוודר, כמה זוגות גרביים, מעיל טוב.

שני ילדים בגילאי שמונה ועשר צועדים ברחוב, לבושים בסוודר בלבד. אני לא מתאפקת וממש צועקת עליהם שיחזרו מהר הביתה. סכנה להסתובב בכזה קור עם סוודר בלבד. הם עונים לי שאמא שלהם שלחה אותם למכולת לקנות מטרנה לתינוק. נכנסים למכולת, משלימים את הפרטים ונעמדים בתור לקופה, שומעת את נקישות שיניהם. למה בלי מעיל? אני שואלת. הקטן עונה – אין לנו מעילים, הגדול מהסה אותו. נותר לי מעיל אחרון מהחלוקה של יד אליעזר, ביקשתי מהם מספר טלפון. הילדים יוצאים מהמכולת ואני עורכת את החשבון. העובד הערבי מהמכולת אומר לי: ראיתי שלקחת מהם מספר טלפון, רק רציתי שתדעי שהם באים לכאן כל שישי לבקש תפוחים שלא הצלחנו למכור.

חזרתי אל ביתי החם והתקשרתי בשביל להעביר להם את המעיל. תיארתי לעצמי שגם בביתם קר למדי, לא רציתי להתעכב עד אחרי שבת ולכן יצאתי להביא להם את המעיל. ביתם היה יחידת דיור קטנטנה שבה התגוררו אם חד הורית, שני ה'גדולים' שראיתי במכולת, תינוק כבן שנתיים שמחובר לחמצן וכלבת בית קטנה. הבאתי לאם את המעיל והיא ברכה אותי. לא יכלתי לראות את המצוקה. יצאתי לרחוב הקפוא והתקשרתי לבוס שלי, לרב דב ויזל. במקום הוא אמר לי לקחת את הילד למכולת לערוך קניה.

הילד לבש את המעיל החדש ואמו התחילה לערוך רשימה: מיץ ענבים, צנצנת דגים, עוף אחד… יום שישי בצהריים, אבל לא היה להם כלום עבור השבת הקרבה. הלכתי עם הילד לחנות ומילאנו עגלה, מוצרי יסוד, חומרי ניקיון, שתיה מתוקה לשבת, מעט ממתקים ועוד כל מיני דברים טובים. העיניים של הילד לא הפסיקו לזרוח, עיני שלי היו מלאות דמעות. דב ויזל סגר את החשבון מול בעל המכולת.

מובן שהכנסנו את המשפחה למאגר יד אליעזר. בשלושת השנים האחרונות הם מקבלים ממנו סלי מזון על בסיס קבוע, תלושי קנייה לחגים ופריטים מהחלוקות המזדמנות: ציוד בית ספר, מעילי חורף, שמיכות, השנה קיבלו תנור חימום… אני עומדת בקשר עם המשפחה.

האם עוני יכול להרוג? הסיפור הזה הראה לי בפעם המי יודע כמה שכן. באלף זרועות, דרכים וצורות."

תרמו עכשיו