שולחן השבת הכי מיוחד שפגשתי

שולחן השבת הכי מיוחד שפגשתי

שולחן השבת הוא הרבה פעמים מראה לחיי המשפחה. כשכולם נפגשים לכמה שעות של אכילה, שיחה ושירה משותפת צופה מן הצד יוכל לזהות בזמן קצר את תכונות הנפש של כל אחד מבני המשפחה, את האקלים, את מערכות היחסים. אני רוצה לשתף אתכם בשתי שולחנות שבת שפגשתי בעבודתי ביד אליעזר.

שולחן השבת עשיר, אך מדוע חסרים המשקאות הקלים?

האחד הוא שולחנה של משפחה פ.. שולחן השבת של המשפחה משקף משפחה במצב כלכלי סביר. גב' פ. מנצחת על הגשת המנות בסיוע של שלושת בנותיה. הארוחות מוגשות בשפע ובני המשפחה אוכלים בניחותא. בולט הוא העדרם של משקאות קלים מהשולחן. האם ילדי פ. לא אוהבים שתייה מתוקה? האם הם מנועים להינות ממנה בגלל עיניי תזונה ודיאטה? סיפור מרתק בהרבה טמון מאחורי העדרם של המשקאות.

גב' פ. היא אשת חסד בעלת לב רחב. היא ידידה וותיקה של יד אליעזר ותורמת ככל יכולתה עבור המשפחות הנעזרות. לעיתים היא שומעת על סיפור כאוב אך יכולתה הכלכלית לעזור מוגבלת. במקרים כאלו לעזור מוגבלת היא פונה אל חברותיה וידידותיה, עורכת ערבי התרמה ועושה הכל בשביל למנוע עוני ואומללות ממשפחות ישראל.

לפני כחצי שנה פנתה אליה ביתה הבכורה בשם אחיה ואחיותיה ואמרה: "אמא, לנו ברוך ה' לא חסר דבר. קשה לי לשבת בשולחן שבת מלא כל טוב כשאני יודעת שעשרות ילדים בישראל יושבים בשולחנות שבת ריקים, או מוותרים על הסיטואציה הזו ויוצאים לבלות ברחובות. חשבתי על משהו: מה דעתך שנוותר על שתייה מתוקה בשבת, ואת הסכום שנחסוך תתרמי עבור הוצאות שבת של משפחות אחרות?"

בצניעות אופיינית, גב' פ. התרגשה מאד מאצילות הנפש של ילדיה. מאז בכל קנייה של ערב שבת היא מחשבת את השתייה המתוקה שנחסכה ומעבירה את שוויה לאתר יד אליעזר, עבור צרכי שבת של משפחות נזקקות.

לאן ממהרים חמשת הבנים בסיום התפילה?

שולחן השבת השני הוא שולחנה של משפחת ל. בכל ליל שבת, קצת לפני כשנגמרת התפילה, רצים חמשת בניה של משפחה ל. לביתם לסעודת שבת. בשבת בבוקר חוזר המחזה: כשהקהל עומד ב"עלינו לשבח" עוזבים בחיפזון ילדי משפחת ל. את בית הכנסת וממהרים אל שולחן השבת שלהם. מדוע? על מההחיפזון? שכן ששאל את הרב ל. מדוע בניו כה ממהרים בסיום התפילה קיבל תשובה מפתיעה: למשפחת ל' חמישה בנים וארבעה כיסאות בלבד. האחרון שיגיע לשולחן ייאלץ לבלות את סעודת השבת בעמידה.

שולחן השבת המשותף

כשהסיפור הזה הגיע אל יד אליעזר לא יכולנו לעבור עליו בשתיקה. שתי שולחנות השבת אוחדו באופן סימבולי ותרומותיהם של ילדי פ. מאפשרים לילדי ל. להסב סביב השולחן בישיבה וברגיעה, וליהנות ממטעמי שבת כמו כל משפחה יהודית אחרת.

הכניסו שמחה ומשפחתיות לשולחנות שבת נוספים!

תרמו עכשיו