פדיון כפרות

המנהג היהודי הקדום של פדיון כפרות מעניק לנו הזדמנות לתרום למען משפחות נזקקות את מה שהם כל כך צריכים, ועל הדרך גם לתרום לעצמנו רגע של התרוממות, קדושה, והכנה לקראת יום הכיפורים.

פדיון כפרות

עודכן 22/08/2018

המנהג העתיק של פדיון כפרות מלווה כבר מאות שנים את עשרת ימי תשובה וערב יום הכיפורים בכל קהילות ישראל. זהו מעין אקט סמלי אבל בעל משמעות עמוקה עבור האדם. בעת הכפרות אנחנו בוחרים את סוג הדבר עליו נרצה לערוך את הכפרות. יש שיעדיפו לעשות את פדיון הכפרות דווקא על תרנגולת או דג, אשר את התוצרת שלהם אנחנו מעניקים לנזקקים, ויש כאלו שעושים פדיון כפרות על כסף מזומן אשר אותו מעניקים למשפחות נזקקות.

אנו לוקחים את הבחירה שלנו – התרנגול, הדג או הכסף – מסובבים אותו סביב הראש שלוש פעמים ואומרים: "זו כפרתי, זו חליפתי, זו תמורתי. זו התרנגולת תלך לשחיטה (או לחלופין: זה הכסף ילך לצדקה) ואני אלך לחיים טובים ארוכים ולשלום." כאן אנחנו מוסיפים קטעי תפילה קצרים הנמצאים בכל מחזור ליום הכיפורים.

פדיון כפרות

הרעיון במנהג פדיון הכפרות הוא עמוק ויפה. הוא בעצם מסמל את מה שאנחנו רוצים לעשות כל הזמן. לעשות פעולה חיובית, לפעול למען הזולת. להעמיק את הקשר עם הקהילה, גם אם באמצעות נתינה אנונימית שכל כך מכבדת את זה שמקבל אותה.

תחילת השנה זה בדיוק הזמן לעשות פעולה חיובית בכסף שלנו. כסף שאנחנו מייעדים אותו לנזקקים. הפעולה החיובית הזאת היא מעין כפרה של מעשים פחות טובים שאולי מעדנו בהם במשך השנה. ואולי מעל הכל: אנחנו נכנסים ליום המקודש ביותר בשנה, יום הכיפורים, כאשר ההכנה החשובה ביותר לקראת היום הזה היא לדעת שיש עוד משפחה אחת, ואולי יש עוד ילד אחד, שנכנסים ליום הקדוש הזה כשהם רעבים פחות. שהם זכו למנת עוף או דג בצלחת.

זו ההזדמנות שלנו, חד שנתית, להעניק פדיון כפרות לאנשים שחלקם ממתינים משנה לשנה לרגע הזה. לזמן המיוחד בו כל הטוב שבנו מוצא לו דרך ביטוי מעשי. שכל מה שאנחנו תמיד רוצים אבל לא מספיקים, כעת אנחנו מיישמים.

פדיון כפרות זה הזמן להעניק, לתת בלי חשבון. בדיוק כפי שאנחנו רוצים שביום הכיפורים יעניקו לנו מן השמים בלי חשבון לכל השנה כולה. כפי שאנחנו רוצים שהתפילות שלנו תתקבלנה במלואן. שנזכה כולנו לשנה טובה ומתוקה, שנה של נתינה והענקה.

יד אליעזר מקבלת מידי שנה אלפי תרומות שהופרשו במהלך פדיון הכפרות ודואגת להעביר אותן במהירות ובשלמות לאנשים שכל כך זקוקים להם וממתינים להם.

לתרומה עבור פדיון כפרות לחצו כאן