ענת: סיפורה של החלטה קשה ואשה אמיצת רוח

ענת: סיפורה של החלטה קשה ואשה אמיצת רוח

"אתם מחלקים עזרה?" שאלה אישה צעירה שנכנסה למשרדנו "אני סטודנטית, ולא כל כך מצליחה לגמור את החודש…" האישה דיברה בקלילות ובביטחון, היא לא נראתה כמו שנראים רוב הנתמכים שלנו. למרות זאת, משהו באינטואיציה של מילכה דחף אותה לבקש מהאישה לספר על עצמה קצת יותר.

"התחתנתי מתוך אהבה גדולה, אבל כמה שבועות אחרי החתונה הופיעו אצל בעלי אמיר סימנים מוזרים שהדאיגו אותי" סיפרה האישה, ענת שמה. "ראיתי מול עיני איך אמיר הולך וקומל. הוא הסתגר לתוך עצמו, ישב שעות רבות ללא עשייה והתנהג בצורה מוזרה, כלפי וכלפי אנשים אחרים…"

ענת ליוותה את אמיר לפסיכולוג, לפסיכיאטר ולאנשי מקצוע אחרים. התוכנית השיקומית שנבנתה לאמיר הייתה ארוכת טווח, מתוך מטרה לשפר את איכות החיים של אמיר על אף שהמחלה ככל הנראה תלווה אותו במידת מה כל חייו.

כיצד מקבלים החלטה הרת גורל כמו זו?

ענת התבוננה במציאות בעיניים מפוקחות. היא ידעה שאמיר לא יוכל להיות הבעל עליו חלמה, וגם לא יוכל להוות דמות אב אידיאלית עבור ילדיה. מצד שני, היא חשה שאמיר זקוק לה יותר מתמיד. היא ידעה שגירושין יהוו זרז להתדרדרות מהירה של המחלה, יסתמו את הגולל על חיים תקינים לאמיר.

ההחלטה לא היתה קלה אך ענת החליטה להישאר נשואה, ולהילחם. כמו שהמצב נראה כעת, יעבור זמן רב עד שאמיר יהיה מסוגל לפרנס ולסייע לענת בעול הבית. ענת חשבה רחוק והחליטה על הסבה מקצועית. מעבודה כמורה היא פנתה להפיק של היי טק, מה שיוכל לאפשר לה, בעזרת כישוריה הברוכים, להיות מפרנסת יחידה לתקופות ממושכות.

בשלוש משרות שונות

ענת מלהטת היום בין שלוש 'משרות' שונות: היא מלווה את אמיר שלוש פעמים בשבוע לטיפולים שונים, קשים נפשית ומתישים. גם בבית היא משתדלת לסעוד אותו, להעניק לו מענה ונחמה. היא מגדלת כמעט ללא תמיכה את בנם יהל בן החמש.

במקביל, ענת מתקרבת לסיום לימודי תואר ראשון במקצוע בתחום ההיי טק. היא משקיעה בלימודים ככל יכולתה במטרה להצליח ולהגביר את סיכוייה לשרוד כמפרנסת יחידה.

ביומיים הפנויים מלימודים, ענת ממשיכה את עבודתה כמורה. בצורה כזו היא מנסה לשלם את הוצאות השגרה הפשוטות, הטיפולים השונים, הנסיעות, גידול הילד ושאר צרכי הבית. למזלה, הוריה תומכים בבחירתה להישאר עם אמיר ומשלמים מידי חודש את שכר הדירה.

קשה להישאר אדישים

קשה לראות אישה עוצמתית ונאבקת כמו ענת ולהישאר אדישים. אנחנו ביד אליעזר החלטנו להקל על ענת ככל שנוכל. הבטחנו לה שנשתתף בשכר הלימוד למשך כמה חודשים בכל שנה. בהמשך, אנו משתדלים לסייע לה ברכישת מזון, באמצעות תווי קניה חודשיים.

אנחנו מלווים אותה בתפילה שהתקופה הקשה הזו תותיר אותה שלימה בגופה ובנפשה, ותהווה פתח לחיים של רווחה ובריאות.

לתרומה >