עשור לגירוש: למעלה מ-1,200 כלות ממגורשי גוש קטיף קיבלו תמיכה מקיפה

עשור לגירוש: למעלה מ-1,200 כלות ממגורשי גוש קטיף קיבלו תמיכה מקיפה

פרויקט הכלות מגוש קטיף – "Gush Katif brides project" הוקם על ידי קבוצת נשים כשנה לאחר ההתנתקות, בשיתוף עם אגודת יד אליעזר.

במסגרת הפרויקט, הארגון מאתר זוגות מאורסים ממגורשי גוש קטיף ומעניק להם חבילת חתונה עשירה וחיונית. כל זוג מקבל בין השאר תמיכה לקראת החתונה. החבילה כוללת מיקרוגל, טוסטר אובן, מערכת סכו"ם, מצעים וכלי מיטה, תמיכה כספית של 1,000 שקל ועוד.

כבר עשר שנים חלפו מאז ההתנתקות אך חייהם של רבים ממגורשי גוש קטיף טרם חזרו למסלולם. הפגיעה בתפקוד מורכבת ממגוון של סיבות, כולל השבר האישי הנלווה לגירוש. סיבה מרכזית נוספת היא העדר מקור פרנסה: רבים ממגורשי גוש קטיף עסקו בחקלאות, תחום שדורש שנים רבות של היכרות עם הקרקע ומאפייניה הייחודיים.

כלה ממגורשי גוש קטיף

"לפני תקופה עזרנו לכלה ממגורשי גוש קטיף" מספת ריקי, אחת מיוזמות הפרויקט "בתקופת ההתנתקות היא הייתה בת 15 והמאורעות הקשים גרמו לה לתגובה נפשית קשה. היא הוצרכה עזרה פסיכיאטרית ופסיכולוגית. היום, עשר שנים מאוחר יותר, היא הצליחה לשקם את עצמה וכעת היא לפני התחלה של שלב חדש בחייה. אביה היה חקלאי בעל נכסים והעסיק עובדים רבים, היום הוא עובד כבעל מלאכה והפרנסה דחוקה מאד. היא הגיעה עם הוריה לקבל את התמיכה. הזוג הגיע לכאן ויחד התרגשנו לקראת החתונה המתקרבת. הם העמיסו את החבילות על הרכב הקטן של ההורים וחזרו הביתה באוטובוס – לא היה מקום לכל המוצרים וגם להם…"

חיבוק חם מהעם היהודי

יש כאן גם אמירה חזקה מאיתנו עבור משפחות ממגורשי גוש קטיף: זה לא משנה האם הפינוי היה חיוני או מיותר, ממשלת ישראל פינתה אותכם, אבל אנחנו לא שוכחים את המחיר העצום ששילמתם על החלטה זו. אנחנו זוכרים אותכם ורוצים לחגוג אתכם את האירוע המשמח שלכם. זהו חיבוק מהעם היהודי.

המוצרים כולם הם תרומה של אנשים וארגונים שמגורשי גוש קטיף קרובים לליבם. מהתרומות הכספיות הנשים רוכשות חבילת מוצרים. יש תרומות שהן 'מתנה אישית' מתורמים קבועים, כך למשל חבילת סכו"ם נשלחת מתורם אמריקאי ספציפית עבור כל זוג שנישא

הנשים מארגנות גם ערבי מודעות בנושא. כך למשל, הם מספרות על הפרויקט בסמינרים של בנות מחו"ל "עשר שנים עברו" אומרת ריקי "הבנות היו אז צעירות ולא ממש הבינו את המשמעות של המאורע. בערבים שלנו הם לומדות להזדהות ולהכיר פרק כואב ומשמעותי"

יד אליעזר ותושבי גוש קטיף: חיבור של שנים

מגורשי גוש קטיף קרובים ללב של יד אליעזר באופן מיוחד. מעבר להזדהות עם הכאב, השבר והזעזוע, אנחנו ביד אליעזר זוכרים את הימים הטובים של הגוש. "מגורשי גוש קטיף היו ידועים בכח הנתינה שלהם" מספר בכיר ביד אליעזר "היינו מקבלים לעיתים קרובות טלפונים מחקלאים שמבקשים שנעזור להם לחלק סחורה העומדת בפני ריקבון או השמדה. רבים מנתמכינו תושבי הדרום נהנו אז ממשלוחים נדיבים של פירות וירקות תרומת תושבי הגוש"

לעמוד הפייסבוק של הפרוייקט לחצו כאן