סיפור מהחיים: "קח, תעזור לעוד אנשים"

סיפור מהחיים: "קח, תעזור לעוד אנשים"

היום בבוקר התעכבתי אחרי התפילה ושמתי לב שהקשיש שיושב בקביעות בספסל האחרון בצד שמאל נותר במקומו, מהורהר ומביט לחלל בהבעה עצובה. אני רואה אותו הרבה בבית הכנסת והוא באמת נראה אדם מסכן. מצד שני, מעולם לא ראיתי אותו מקבץ נדבות. אני לא מכיר אותו באופן אישי ולא הצלחתי לקבל פרטים על הבנאדם. איכשהו אזרתי אומץ וניגשתי אליו. אמרתי לו שאני גר בשכונה ויש לי גמ"ח של כסף להלוואות קטנות, ובגלל שאני רואה שהוא גם מתגורר באזור אני סומך עליו ואם הוא צריך הוא יכול לפנות אלי לקבלת הלוואה. לא רציתי להציע לו "צדקה" כדי שלא יתבייש.

"כמה כסף יש לך בגמ"ח?", הוא שאל אותי. לא ידעתי מה לענות. הרי אין לי באמת גמ"ח. הרגע המצאתי סיפור כיסוי כדי להציע את עזרתי בצורה מכובדת…

"אין לי יותר מדי כסף", אמרתי, "יש לי סכום של כמה אלפי שקלים שאני חוסך למטרה זו. אנשים לא מפקידים אצלי כסף. מה שיש לי, אני נותן".

הוא המשיך לשאול שאלות. "ויש אנשים שנעזרים בגמ"ח שלך?".

הייתי חייב לזרום איתו אז אמרתי: "בוודאי, מדי פעם אנשים צריכים הלוואה ופונים אלי. זה דיסקרטי, כמובן".

"אתה בחור טוב", אמר הקשיש ושלף מהכיס שלו מעטפה מקומטת. "אז קודם כל תודה רבה על ההצעה הנדיבה שלך. עכשיו קח 2,000 שקל. זאת ההפקדה הראשונה בגמ"ח שלך. אני רוצה שתעזור עם הכסף הזה לעוד אנשים".

הייתי בהלם. לקח לי דקה להתעשת. בראש שלי הרצתי תסריטים מה אני עושה עם הכסף הזה ולמי אני יכול לעזור וכו' וכו'. בינתיים, חיפשתי דף כדי לרשום שטר פיקדון.

"מה אתה רוצה לרשום?", הוא שאל אותי. אמרתי לו שאני רוצה לכתוב שטר פיקדון כדי שיוכל לבקש ממני שוב את הכסף הזה ביום שירצה. הוא חייך ואמר לי: "לא, בני, זאת לא הפקדה לצורך משיכה בעתיד. זאת מתנה. מתנה לגמ"ח שלך. לך תעזור לאנשים. אתה אדם טוב".

הלכתי מאושר עד הגג אבל אחרי כמה דקות חזרתי לבית הכנסת. הוא עדיין ישב שם. ניגשתי אליו ואמרתי לו שאני חייב להתוודות וסיפרתי לו את הסיפור, שזה היה המצאה כדי שירגיש בנוח לבקש ממני כסף. הוא מאוד התרגש מהסיפור ונישק אותי.

החזרתי לו את הכסף ואמרתי לו שאין לי גמ"ח ושאם כבר הוא רוצה לעזור, שיעשה עם הכסף הזה מה שהוא רוצה… שיתרום לעמותת חסד או יתן צדקה לבית הכנסת. הוא שאל אותי איזו עמותת חסד אני מכיר מקרוב ויודע שהכסף הולך לצדקה אמיתית. מיד אמרתי לו "יד אליעזר".

אז הוא ביקש ממני להיות שליח שלו ואני מצרף 2,000 שקל לזכות משה בן נחמה, לחיים ארוכים, בריאות ונחת מהנכדים. תעשו עם זה משהו טוב, כמו שרק אתם יודעים לעשות.

גם אני רוצה לתרום!