מתנת יום הולדת / סיפור אמיתי ומרגש

מתנת יום הולדת / סיפור אמיתי ומרגש

רחל היא נערה חיונית ונבונה בת שש עשרה. אמה של רחל חלשה נפשית. היא לא מצליחה לפרנס את ילדיה ותפקודה בבית לקוי. רחל אוהבת את אמה בכל ליבה.

אביה של רחל ניסה בכל כוחותיו להחזיק את משפחתו. הוא נלחם על ילדיו כמה שנים. אחר כך נישבר. ניתק קשר עם המשפחה. חי לבדו בחדר יחיד אי שם בארץ.

רחל בכורה מבין ארבעה ילדים. מחזיקה את הבית. כביסות, ניקיון, תמיכה רגשית לאחים הקטנים – כל זה מונח על כתפיה הצעירות של רחל, שמנסה להיות אב ואם בו זמנית. רחל היא זו שפנתה ליד אליעזר לבקש עזרה כאשר המזון בבית נגמר ואמה לא עשתה דבר.

"יש חלב?" שאלה אחת העובדות שנגשה פינת הקפה ביד אליעזר. רחל חייכה לעצמה. היא מכירה טוב כל כך את המשפט הזה. "אימא, כבר יש חלב?" "אימא, קנית חלב?" רחל עצמה לא שואלת. היא מחשבת את התשלום של ביטוח לאומי, את הסיוע המועט מהרווחה. מורידה את דמי השכירות, תשלום החשבונות… היא יודעת את התשובה.

רחל נכנסה אל פינת ה'עזרה הראשונה' ביד אליעזר. היא ספרה בפשטות ובחינניות על ההתמודדות בבית. על האח והאחיות, על האם, על האב שאיננו. על ההתמודדות היום יומית, על הדאגה לעתיד… האחראית סייעה לה למלא טופס עזרה לסלי מזון. במקביל, העניקה תלושי קניה לחודש הקרוב והבטיחה להעביר בכל תחילת חודש.

השיחה התגלגלה ורחל הצביעה על נעליה המרופטות. "אני יודעת שאין. זה קשה, אבל אפשר להתמודד עם זה" "לכמה כסף את זקוקה עבור נעליים?" שאלה עובדת יד אליעזר "לא לזה התכוונתי" הסמיקה רחל. "אפשר עוד לסחוב איתם" "מאתיים שקלים יספיקו לך לנעליים חדשות? "מאתיים?" צחקה רחל "עם מאתיים אוכל לקנות אפילו שתי זוגות" העובדת הבחינה בלבושה הדק של רחל, היה קר מאד בחוץ. היא לא שאלה את רחל למה איננה לובשת מעיל. בשקט, שלפה עוד מאה שקלים ובקשה מרחל לקנות גם מעיל חם לעצמה.

מתנת יום הולדת

בשלב הזה, רחל התחילה פתאום לבכות. "ביום שישי מלאו לי שש עשרה" היא ספרה "היה לי יום הולדת. אמי לא זכרה. היו שנים שהיא כן זכרה… שאלתי את עצמי מה הייתי הכי רוצה כמתנת יום הולדת. ידעתי שאם הייתי יכולה הייתי בוחרת לעצמי זוג נעליים.

אחר כך הייתה שבת עלובה כל כך. לא היה אוכל, לא היה חימום. סיפרתי לאחיי סיפורים על מנת להעביר את הזמן ומעט להקל. הנה הגיע יום ראשון, באתי לכאן כי ידעתי שכך אי אפשר עוד. והנה. יהיה מזון. יהיו נעליים. אפילו מעיל חם. הביקור שלי ביד אליעזר הוא ביקור של הגשמת חלומות. השנה תהיה לי מתנת יום הולדת"