מדינת ישראל מאשרת: יד אליעזר יעילה; הסיוע מגיע ליעדו!

ממשלות ישראל מכירות בכך שאלמלא הארגונים הוולונטאריים היו כאן הרבה יותר עניים ורעבים, ומעבירות להם נתח מתקציב הרווחה. כספי משלם המסים אינם מחולקים סתם כך: יד אליעזר עברה בהצלחה בדיקות המעידות על כך שתקציבה מנוצל באופן היעיל ביותר – למען הנתמכים

מדינת ישראל מאשרת: יד אליעזר יעילה; הסיוע מגיע ליעדו!

תפקידו של משרד הרווחה להעניק סיוע לשכבות החלשות ולמנוע רעב ועוני. בפועל, לא תמיד מצליחים אנשי המשרד לעמוד ביעד. העושר הכלכלי של מדינת ישראל הוא נחלתם של מעטים בלבד ועדיין לא חילחל מטה. רבים האנשים הזקוקים לעזרה בצרכים בסיסיים כמו מזון ודיור.

אכן, אנשי משרד הרווחה מסייעים ככל יכולתם – אך גם הם יודעים שהמפתח לשינוי אינו בידיהם. בשנים האחרונות גוברת ההכרה הממשלתית בכך שאלמלא הארגונים הוולונטאריים היו בינינו ילדים וקשישים רעבים. זו הסיבה שהמדינה מעניקה מדי שנה ליד אליעזר – כמו גם לארגוני סיוע נוספים – חלק מתקציבה. יד אליעזר עמדה בכל הקריטריונים הממשלתיים וזכתה להכרה ולהוקרת כבוד!

משרד הרווחה אינו מחלק כספי ציבור סתם כך. אנשיו מקיימים בדיקות מעמיקות ומרחיקות לכת כדי לוודא שהעמותות אכן מגשימות את חזונן באופן היעיל ביותר.

מאות ארגונים וולונטריים נכנסו השנה למערך קפדני של בדיקות מטעם משרד הרווחה. הוצאות הניהול נבדקו מקרוב על-ידי אנשי מקצוע, ונציגי המשרד התקשרו וערכו בדיקות יסודיות אצל אנשים שעלו באופן אקראי מתוך רשימת הנתמכים שלנו. במקביל נערך ברור בקרב מאות נתמכים אם הם אכן עומדים בקריטריונים הממשלתיים לקבלת סיוע, על פי מדדים של הכנסה, מספר נפשות ועוד.

ארגונים רבים עבדו קשה מאד כדי לעמוד בהצלחה בבדיקות אלה. אנחנו לא התאמצנו במיוחד; מאז ומתמיד אנו רואים בכספי הארגון כספי ציבור. הם אינם שייכים למנכ"ל יד אליעזר, לנשיא ואפילו לא לעמותה עצמה: הם שייכים לנתמכים עצמם, ואנחנו רק אנשי הקשר שבדרך. זו הסיבה שגם ללא תקנות ממשלתיות המחייבות זאת, אנו מוודאים מיוזמתנו מדי שנה שהוצאות הניהול שלנו יהיו נמוכות ככל האפשר, כך שהכסף יגיע לידיים הנכונות. לכן לא היה לנו כל קושי לעמוד בסטנדרטים המחמירים של משרד הרווחה.

לצורך העברת התקציב הצגנו בפני משרד הרווחה קלסרים שלמים של חשבוניות המתעדות את פעולותינו בשנת 2014: הסיוע לחיילים בודדים, התמיכה המאסיבית בתושבי הדרום, החלוקה השגרתית של ארגזי מזון ותלושי קנייה עבור אלפי משפחות במצוקה בכל חודש.

תקציב הרווחה נתן לנו דחיפה ראשונית לפעילות 2015, אך אנו זקוקים כמובן לתרומות נוספות בסכומים העולים במאות אחוזים על התמיכה הממשלתית. נוכל להמשיך את הפעילות החיונית שלנו רק בעזרתכם. בכל שנה מתקבלות ביד אליעזר למעלה מ-100,000 תרומות בסך עשרות או מאות שקלים כל אחת. התרומות האלו, המתקבלות בהוראת קבע או באופן ישיר, הן עמודי התווך בהזנתם של אלפי אנשים בישראל מדי שנה.

הצטרפו אלינו לעשייה הברוכה!