לקראת סוף שנת המס: כך תבקשו החזר מס

2019 קרבה לסיומה ושכירים רבים מעוניינים להציג קבלות למס הכנסה ולקבל החזר מס. גם אם אינכם חברים ביד אליעזר (למה אתם מחכים, בעצם?) – נשמח ללוות אתכם בהכנת הקבלות לשליחה, שלב אחרי שלב

לקראת סוף שנת המס: כך תבקשו החזר מס
סוף שנת המס מתקרב בצעדי ענק ושכירים רבים ממהרים להגיש בקשה לקבלת החזר מס בשביל לקבל תמורה בעד תרומותיהם. צירפנו עבורכם הסבר מלא על אופן הבקשה עבור תרומות שיתקבלו עד עד ה-31.12.2019 – בעוד קצת יותר משבוע.

מי זכאי לקבל החזר מס?

כל שכיר ועצמאי שתרם במהלך 2019 למוסד מוכר או לעמותה זכאי לקבל הקלה בתשלומי המסים שלו. התנאי היחידי הוא שסך התרומות במהלך השנה גבוה מ-190 ש"ח. בנוסף, צריכה העמותה להיבדק על ידי רשות המסים ולהוכיח כי היא עומדת בקריטריונים הרלוונטיים. עמותה המקבלת את האישורים המתאימים מוסיפה בקבלותיה סעיף בו מצוין שהתרומה מוכרת לצורכי מס על פי סעיף 46.

לצפייה באישור לצורך ניכוי מס של עמותת יד אליעזר לחצו כאן

איזה סכום אקבל בתור החזר מס?

תלוי כמה תרמת! ההחזר הוא בסכום של 35% מגובה התרומות, לדוגמה: אם תרמתם ליד אליעזר 1,000 ש"ח במהלך 2019, תוכלו לקבל בחזרה ממס הכנסה סך של 350 שקל.

החזר מס – כיצד מקבלים?

כאשר הבקשה להחזר מוגשת בתוך שנת המס תוכלו לקבל החזר מס ישירות אל תוך תלוש המשכורת שלכם.

על מנת לקבל החזר מס יש להגיש שלושה מסמכים:

  • תלוש שכר מן המעסיק או נותן הקצבה. במקרה של עבודה אצל מספר מעסיקים יש להגיש שתלוש מכל מקום עבודה.
  • קבלות תרומה מקוריות. הקבלה צריכה להיות על שם המבקש או בן/בת זוג. במקרה של קבלות חתומות דיגיטלית ניתן להדפיס את הקבלה ולצרף למשלוח.
  • טופס בקשה להקלה במס – טופס 116

את המסמכים יש להגיש במשרדי פקיד השומה בעיר בה אתם מתגוררים. את הכתובת וזמני קבלת הקהל של פקיד השומה שלכם תוכלו למצוא באתר רשות המיסים.

פקיד השומה ייתן לכם אישור למעסיק על סכום החזר המס המגיע לכם.

כיצד ממלאים טופס 116 לבקשת החזר מס?

הדפיסו את הטופס המצורף בקישור זה.

להורדה >>>

כדי להקל עליכם צירפנו הסבר קצר למילוי הפרטים:

טופס 116 \ סעיף א'

בסעיף זה יש למלא את כל הפרטים האישיים של המבקש. שם, כתובת, תאריך לידה, מצב משפחתי ומספר זהות.

טופס 116 \ סעיף ב'

בסעיף זה יש יש למלא את פרטי בן/בת הזוג של המבקש. חשוב לציין כי הכנסה מקצבה נחשבת רק אם זו קצבה החייבת במס ולכן קצבת ילדים, קצבת זקנה וכדומה לא נחשבות להכנסה.

טופס 116 \ סעיף ג'

בסעיף זה יש להשלים שם ותאריך לידה של הילדים שטרם מלאו להם 19 עד לתאריך 31.12.2019.

טופס 116 \ סעיף ד'

יש למלא פרטים על ההכנסות החייבות במס בלבד: שכר או קיצבה. כאמור לא מדובר בקצבת ילדים וכדומה.

בשורה הראשונה יש למלא את פרטי המעסיק העיקרי – המשכורת העיקרית אותה אתם מקבלים. מס' תיק ניכויים מופיע בקצה השמאלי העליון בתלוש המשכורת.

יש למלא הכנסה ברוטו, זאת אומרת סכום המשכורת לפני ניכוי של ביטוח לאומי, פנסיה וכדומה.  הסכום ברוטו מופיע בתלוש המשכורת בשורת הסיכום העליונה.

אם אתם מקבלים משכורת קבועה כל חודש תוכלו למלא אותו בעמודה של הכנסה חודשית, אם המשכורת משתנה תוכלו לחשב את הסכום השנתי המשוער ולמלא בעמודה של הכנסה שנתית משוערת. אל דאגה – אם הייתה טעות בהערכה תוכלו להגיש בקשה חדשה לתיאום, אך בכל מקרה כיוון שאנחנו נמצאים בשלהי 2019 הנתונים וודאי עומדים מולכם.

טופס 116 \ סעיף ה'

יש לסמן V בריבוע בשורה מס' 4 ולרשום את סה"כ סכום הקבלות לתרומות שנתרמו במהלך 2019.

לסיום ציינו את התאריך הנוכחי וחתמו בתחתית העמוד.

בהצלחה!