כל מי שנוגע – מתחבר מייד

"יד אליעזר בנויים כמו לגו", אמר טכנאי המדפסות שקפץ לביקור קצר במשרדי יד אליעזר. לא רק הוא מתפעם: כל מי שנקלע אי פעם למקום הזה מרגיש שייך אליו. מה סוד הקסם?

כל מי שנוגע – מתחבר מייד

אתה נכנס למשרדי יד אליעזר. החדרים נקיים ונעימים. עציץ קטן עומד בכניסה. המקום רוחש פעילות: טלפונים מצלצלים, ויש תנועה בלתי פוסקת של אנשים שיוצאים ונכנסים.

כל מי שעובר במקום מתאהב בו מייד. ביופי, בפשטות, ברצון הטוב של כל אחד ואחת. תוכלו לראות אשה בודדה ומבוגרת מתיישבת ליד אחת העובדות, משוחחת איתה ואחר כך נשמט ראשה והיא תופסת תנומה קלה.

אדם צעיר ונמרץ נכנס בבהילות: זהו פעיל יד אליעזר שמעביר את רשימת הצרכים מהשבוע האחרון – תמיכה שגרתית כחלק מתהליך היציאה ממעגל העוני לצד טיפול דחוף במקרי חירום.

בולט במיוחד הוא חדרו של הרב ויזל, או בפי העם – דׂב. מיקומו של החדר מרכזי, דלתו פתוחה כמעט תמיד. אם תרצו לפגוש אותו לא תצטרכו לעבור סוללה של מזכירות או לקבוע פגישה כמה שבועות מראש. הרב ויזל תמיד נגיש, תמיד מתעניין. קשה לדמיין שהוא מנהל ארגון שדרכו עוברים עשרות מיליוני דולרים בכל שנה. בעממיות נעימה הוא עוטף את כל באי המשרד בחיבה ובמאור פנים.

אדם בשנות הארבעים לחייו נכנס פנימה בצעד מהיר. זהו ענאן, טכנאי מכונות צילום ומדפסות. כמו כל אחד שעבר פעם ביד אליעזר, גם הוא מרגיש מייד מחובר למקום: "אני עובר בעשרות משרדים בכל שבוע, אבל ביד אליעזר אני חבר של הרבה אנשים. כולם כאן טובים, כולם נחמדים. אנשים כאן כמו לגו, כל אחד משלים את השני, מחובר וממלא תפקיד משלו…"

זה יכול להישמע קצת מוזר לשמוע נאום נלהב כל כך מטכנאי מדפסות, אך אינני מופתעת. מהו באמת סוד הקסם של יד אליעזר? אולי זו הפשטות והצניעות, אולי הלב הרחב והקשוב. שנים של עבודה במקום לימדו אותי שכל מי שרק נקלע אי פעם למקום הזה מבקש להיות מחובר ולהרגיש שייך אליו.