עדכון חשוב: כל מה שרציתם לדעת על קמחא דפסחא 2019

למה נותנים קמחא דפסחא? למי נותנים קמחא דפסחא? כמה משפחות מקבלות קמחא דפסחא? כמה כסף מקבלת כל משפחה? אנחנו כאן כדי לספר לכם הכל – בשקיפות מלאה. יש לכם שאלות נוספות? אתם מוזמנים לכתוב לנו

עדכון חשוב: כל מה שרציתם לדעת על קמחא דפסחא 2019

למה נותנים קמחא דפסחא?

הרמב"ם כותב כי אדם השמח ומתענג בחג המתעלם מן השכבות החלשות בחברה אינו מהווה דוגמא אידאלית לשמחת חג ראויה. גם בגלל אופיו של החג, המסמל יותר מכל את המקשה האחת, העם של העבדים-לשעבר אשר יחד יצאו ממצרים, וגם בגלל הוצאות החג המרובות, נהגו בכל קהילות ישראל לתת לעניים "קמחא דפסחא" (קמח של פסח – או "מעות חיטים") – כלומר, את כלל צרכי החג.

למי נותנים קמחא דפסחא?

בזמננו, הדרך הקלה והמהודרת לקיים מצווה זו היא על ידי תרומה לעמותת יד אליעזר, העוסקת בחלוקת מזון לעניים במהלך כל השנה ובמיוחד לפני החגים. אגודת יד אליעזר מקדישה מאמץ מיוחד להעניק למשפחות רעבות סלי מזון ייעודיים שיענו על צרכי החג ויקלו במעט על ההוצאות הכבדות ובנוסף מחלקת אלפי תווי מזון לחיילים בודדים.

כמה משפחות מקבלות קמחא דפסחא?

יד אליעזר מחלקת בימים אלו סלי מזון מורחבים ותווי קניה לכ-20,000 משפחות נזקקות וחיילים בודדים. רוב התמיכה מועברת באמצעות תווי הקניה  וזאת כדי לסייע בצורה מיטבית לכל משפחה לפי צרכיה.

מה ההבדל בין שנים קודמות לפסח 2019?

אגודת יד אליעזר מחלקת קמחא דפסחא מזה 37 שנים בהיקף של מיליוני שקלים. השנה, נקבע רף תקציבי גבוה במיוחד בסך כ-11 מיליון שקל וזאת בהתאם לריבוי הבקשות לתמיכה והעליה החדה במספר האנשים הנזקקים הפונים אלינו בבקשות סיוע חירום.

"התקציב נגמר; לעת עתה הרישום נסגר"

הנהלת יד אליעזר נאלצה כבר בתחילת חודש ניסן להודיע לנזקקים רבים כי איחרו את המועד והרישום לחלוקת קמחא דפסחא נסגר, וזאת כתוצאה מריבוי פניות וחריגה מהתקציב שנקבע מבעוד מועד. נעמי, עובדת במשרדי יד אליעזר בירושלים, סיפרה כי הרב דב ויזל, מנהל יד אליעזר, עומד בחוסר אונים מול נזקקים המתחננים לעזרה. דלתו פתוחה לכל, בכל עת ובכל שעה, והוא תמיד משתדל לעזור, אבל בימים האחרונים הוא מסתגר בחדרו ומסרב לפגוש אנשים. "קשה לו לשמוע סיפורי מצוקה אמיתיים כשהוא יודע שאין לו איך לעזור", הסבירה נעמי.

איך יד אליעזר מגיעה לנזקקים?

כאשר אנשים נזקקים לסיוע, הם מגיעים ליד אליעזר. כולם יודעים לאן לפנות כשבאמת צריך עזרה, קל וחומר אלפי המשפחות הנתמכות על ידי העמותה במהלך השנה. בנוסף, יד אליעזר תומכת באלפי חיילים בודדים, ובמקרה הזה התמיכה מועברת לגורמים הרלוונטיים בצה"ל בערב החג – ותמיכה זו (בהיקף של כ-1,450,000 שקל) מגיעה ביוזמת אגודת יד אליעזר.

איך יודעים שאין רמאים שמבקשים עזרה?

רוב המשפחות הנתמכות מוכרות על ידי רשויות הרווחה בישראל. משרד הרווחה מפנה משפחות במצוקה במהלך כל השנה ליד אליעזר. בנוסף, כל מי שמבקש סיוע נדרש למלא טופס מיוחד עם פרטים רלוונטיים. צוות מיוחד במשרדי יד אלעזר עורך תחקיר על כל מקרה לגופו, בדיסקרטיות מוחלטת, ובודק שאין בקשות של רמאים ונוכלים. 99 אחוז מהפונים הם נזקקים ואביונים "אמיתיים".

מה שווי התמיכה שמקבלת כל משפחה?

שווי הסל מוערך (יחד עם תווי הקנייה) בין 200 שקל ל-1,200 שקל – לפי גודל המשפחה והצרכיים האישיים שלה.

ושאלת השאלות: מאיפה הכסף?

פשוט מאוד! כל ישראל ערבים זה לזה. חלק קטן מפרויקט קמחא דפסחא מתוקצב על ידי משרדי הממשלה, ואילו רוב התקציב (כ-9.5 מיליון שקל) מגיע מתרומות שלכם, של חברי יד אליעזר בארץ ובעולם. יש גם תרומות משמעותיות של תורמים גדולים, אבל רוב הכסף מגיע דווקא מהתרומות שלכם – פרוטה ועוד פרוטה מצטרפת!

תרום עכשיו קמחא דפסחא