מחקר: יותר ויותר ישראלים נעזרים בהוריהם עבור רכישת מזון

מחקר: יותר ויותר ישראלים נעזרים בהוריהם עבור רכישת מזון

מחקר שערך ד"ר עופר צלרמאייר העלה כי כ- 30% מהאזרחים הבוגרים בישראל נאלצים להעזר בהוריהם על מנת לרכוש מזון. מדובר בעלייה משמעותית אל מול השנים הקודמות.

המחקר משקף את תמונת המצב הישראלית: יוקר המחיה הגובר גורם לכך שאפילו רכישה בסיסית כמזון היא הוצאה שהמשפחות הצעירות בישראל מתקשות להתמודד איתה.

לטווח ארוך מעלה המחקר שאלות לגבי היכולת של הצעירים לתמוך בהמשך בהוריהם המתבגרים, כמו גם תהיות על סיכוייו של הדור השלישי לשרוד כלכלית בהיותם דור שני לעוני ומצוקה.

בהיבטים מסוימים מצבם של אותם 30% טוב מהרבה אחרים. קיומם של הורים תומכים מהווה גב כלכלי ומעניק ביטחון כלכלי.

אנחנו ביד אליעזר מכירים עניים אחרים. עניים שאין להם הורים או משפחה תומכים. עניים שלעיתים חולקים מתקציבם הדל סיוע מאסיבי להורים מבוגרים חסרי יכולת.

עבור רבים, אנחנו משמשים מעין אבא ואמא. אלינו יבואו כשהארונות ריקים והתקציב למזון אזל. אנו נחלק שוברי קנייה במקרים אחדים, נערוך קניה ונשלח ארגזי מזון מאורגנים או אפילו נבשל ארוחות חמות וטריות לצהריים.

המחקר מעלה שישראלי ממוצע עורך קניית מזון אחת בשבוע, כאשר העלות הממוצעת של כל קנייה היא 650 ₪. ה'ילדים' שלנו, נתמכי יד אליעזר, מסתפקים בהרבה פחות.

כזו למשל, אשה גיבורת רוח שאמרה לי שהיא יכולה לארגן ארוחות שבת חגיגיות בחמישים שקלים: שלוש חלות (היא הייתה שמחה לאפות אבל אין לה תנור), בקבוק מיץ ענבים, צנצנת דגים וכנף עוף למרק. לצערה, לא תמיד יש לה את החמישים השקלים הדרושים.

אנחנו קוראים לכם, תורמים נכבדים. המשיכו לתרום ולעזור לבני הבית ולקרובים, אך זכרו גם את הבודדים והעניקו להם תמיכה וגב.

תרמו עכשיו