חנוכה ביד אליעזר: ימים של אור, ימים של חושך

חנוכה ביד אליעזר: ימים של אור, ימים של חושך

זרם המבקרים ביד אליעזר גדול יותר מתמיד. אנשים ונשים במגוון סגנונות וגילאים נכנסים למשרד. ארגזים של שמן למאור מונחים בצד. שקיות דמי חנוכה שנתרמו עבור ילדים במצוקה מונחות באחד מהחדרים הפנימיים. תווי קניה בכמות מוגברת שמורים היטב במעטפה באחת השולחנות.

הרבה אנשים מגיעים אל יד אליעזר. מדוע? בחנוכה לא צריך לקנות מצות או יין, לחלק משלוחי מנות או להרבות במשתה ושמחה. מה פשר המהומה?

חגים הם תמיד זמן של הפסקה והתבוננות. הורים עייפים עוצרים וסופגים נחת מבני המשפחה. בית יפה מתמלא אור ושלווה. ולהבדיל – התמודדות עם נער שפוזל לרחוב צפה ועולה. עקרות, שכול… נתונים שביום יום אפשר לעיתים להדחיק או לרגע לשכוח, ימי החג מדגישים ומבהירים.

העניות היא כזו. להיות עני זוהי התמודדות קשה ביותר גם בשגרה. אבל בחגים, בזמנים מיוחדים, הכאב צף ועולה בצורה חדה ונוכחת.

כך למשל נכנסה אלינו אישה צעירה למדי, דמעות בעיניה:

'אמש הלכתי עם ביתי עדי בת החמש למכולת. היו לי עשרה שקלים וידעתי שאני צריכה לחם ושקית חלב למחר. בחשבון מדויק אוכל לקנות ככר לחם ושקית חלב בכל יום עד סוף החודש.

'עדי ראתה על יד הקופה סביבון קטן, צבעוני ומלא בסוכריות. היא התחננה אלי שאקנה לה אותו. אמרה שלכל החברות יש, שהיא רוצה פעם אחת לטעום את הסוכריות האלו. ארבעה שקלים עלה הסביבון. עדי רצתה כל כך. היא שומעת כל כך הרבה לא. היא מרגישה שונה מהחברות שלה לעיתים קרובות יותר מידי. ידעתי שאם אקנה את הסביבון בסוף החודש נשאר יום אחד רעבים. סירבתי.

'כשחזרתי הביתה בכיתי כל כך. אלוקים. זה כל כך עלוב. זה כל כך קשה. בשביל ארבעה שקלים לאכזב כך את הילדה שלי. כל הרגעים הקשים בהם פסעתי למכולת רחוקה מאד בשביל לחסוך שקל או שתים, בהם חסתי על חצאי שקלים ושקלים, עמדו מול עיני באותו רגע.

עדי קיבלה מיד אליעזר דמי חנוכה אמיתים. שקיק בד שבתוכו עשרים וחמישה שקלים בחמש מטבעות של חמישה שקלים, סוכריה ופתק קטן של חנוכה שמח. מה היא תבחר לקנות בדמי הכיס שלה? איזה חלום ילדות פעוט יזכה להתגשם כאן? איזה זיכרונות חדשים, אחרים, ישמרו בזיכרונה של עדי?

אין לדעת איזה התבוננות עולה אצלכם בחג החנוכה, אלו רגעים מוארים או חשוכים מתחדשים בזיכרונכם. בימים אלו אנו שמחים על כל אור, שקיק דמי חנוכה, בקבוק שמן זית או תווי קניה מורחבים שאנחנו יכולים להעניק למשפחות. שמחו אותם איתנו, בואו והדליקו אור.

תרמו עכשיו