דו"ח מבקר המדינה פורסם, ביד אליעזר מכירים ומתגוננים

דו"ח מבקר המדינה פורסם, ביד אליעזר מכירים ומתגוננים

דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשבוע האחרון מעלה נתונים מדאיגים בנודע ליכולתו של האזרח הקטן לדאוג לעצמו ולזכויותיו. אנחנו ביד אליעזר מתמודדים בצורה מערכתית בדרך של טיפול ומניעה בתופעות המתוארות בדו"ח.

עובדים ועניים

אחת הסוגיות המטרידות שעלתה בדו"ח מבקר המדינה היא תופעת "עובדים עניים": אזרחים רבים תושבי ישראל עובדים שעות רבות ולמרות זאת לא מצליחים לצלוח את קו העוני. אנחנו ביד אליעזר מתמודדים בשנים האחרונות עם עלייה במספר העובדים העניים, ומשתדלים לתמוך ולסייע במיוחד בהוצאות חריגות.

המוקד: טיפול מניעתי לפני ההתדרדרות אל העוני

הניסיון שלנו הצביע על כך ש'עובדים עניים' רבים מסוגלים לצלוח את היום-יום. הכניסה אל מסכת של חובת והלוואות נגרמת לעיתים קרובות עקב הוצאה חריגה שמשנה את המאזן. כל הוצאה כזו היא גורם סיכון העלול לייאש את ה'עובד העני' מן היכולת לחיות חיים יציבים מבחינה כלכלית.

בשנים האחרונות הקמנו כמה פרויקטים ייעודיים במטרה להציל את 'העובדים העניים' מהתדרדרות: מרפאות השיניים שלנו, אולמות החתונה והסיוע לקראת בר מצווה כל אלו הם מעין 'חבילות הצלה' המונעות מה'עובד העני' להגיע למצב של הזדקקות קבועה ומסייעות לו בהתמודדות הכלכלית היומיומית בצורה מכובדת ומאפשרת.

אי מיצוי זכויות חברתיות

קושי נוסף שעלה מדווח מבקר המדינה הוא נושא אי מיצוי הזכויות של האוכלוסיה החלשה: לעניים רבים מגיע סיוע בדיור או בבריאות, אך למרבה הצער הם עסוקים בטרדות היום יום ולא מודעים לזכויותיהם. אנו נתקלנו בתופעה ובשנה האחרונה הצטרפנו לתוכנית "שת"פ בין ארגונים": במסגרת שיתוף הפעולה בין ארגוני הרווחה השונים ורשויות הרווחה המקומיות אנו פועלים להפנות נזקקים לארגונים המתמחים במיצוי הזכויות ויסייעו להם לקבל את המגיע להם מהמדינה. במקביל אנו מסייעים עד לקבלת התמיכה ולצליחת הביורוקרטיה, וממשיכים לתת כתף במקרים של צרכים נוספים.

מתריעים ונלחמים

מבקר המדינה הציע שורה של פעולות במטרה להלחם בתופעת העובדים העניים ובאי מיצוי הזכויות החברתיות. אנו מייחלים ליום בו יחדל העוני מישראל, אך בינתיים פועלים ללא לאות כדי להלחם ולהתמודד איתו בכל דרך אפשרית.

תרמו עכשיו