בת מצווה ליעלי: כך יראה דור ההמשך שלנו

זהו סיפור פשוט על מסיבת בת מצווה וגומיות שיער צבעוניות. מעשים קטנים כמו אלו מציירים את צורת של דור העתיד שלנו, משפיעים באופן ישיר על יכולתנו להיות חברה טובה יותר בעתיד.

בת מצווה ליעלי: כך יראה דור ההמשך שלנו

איך חוגגים בת מצווה? תשמעו סיפור.

ליעלי יש את כל מה שבת עשרה צריכה – מיטה חמה, הורים דואגים, ארוחות צהריים, בגדים מתאימים לגיל ולעונה.

לכבוד בת המצוה של יעלי החליטו ההורים של יעלי לחבר אותה לנתינה ואהבת ישראל. הם רצו ללמד אותה להכנס לנעלים של האחר בצורה העדינה והרגישה ביותר, וגם לתת לה לחוש את השמחה והסיפוק הכרוכים בעזרה לאחר.

כשחברותיה של יעלי הגיעו למסיבת בת המצווה הן ראו בר גדול מכוסה במפת בד כהה. החברות כבר רגילות לכיבוד עשיר, השקעה עד הפרטים הקטנים במיני מתיקה, מתנות ומזכרות.

כשאמה של יעלי הסירה את הבד, החברות מצאו על השולחן עשרות פריטים קטנים שכל ילדה בת שתיים עשרה הייתה שמחה לקבל: זוגות גרבי חורף חמות ומפנקות מקופלות היטב, מברשת אישית קטנה, תיק רחצה ועשרות עשרות אביזרים לקישוט ולנוי: סיכות שער, גומיות יפות, צמידים צבעוניים…

סבתה של יעלי עובדת ביד אליעזר. היא פוגשת את העוני, הקושי והמצוקה. עדה לתמיכה שהיא לעיתים קרובות מצילת חיים ממש. דרך הגומיות ואביזרי השיער היא הצליחה להסביר לבנות, בצורה עדינה ומתאימה לגיל אך עם זאת כנה ומרגשת, את המשמעות של העוני.

עוני הוא גם בית לא מחומם, ילדה שאוכלת אורז שבוע שלם, לבושה בבגדים משומשים ולא מותאמים אבל לא רק. העוני הוא גם מצוקה שעוטפת אותך בדברים הקטנים של היום יום. בהעדר זוג גרביים אישיות וחמות, בשימוש באותה גומיה ישנה יום אחרי יום.

כל אחת מהחברות של יעלי ארזה ערכה אישית לילדה אחרת. ילדה בת שתים עשרה שהיום יום שלה לא מרופד בדברים קטנים המקנים תחושה שייכות, פינוק ואהבה.

בעיני, סיפורים כאלו ודומים הם העתיד של העם שלנו. היכולת לגדל דור המשך רגיש, קשוב, ומוכן לתת משלו לאחר.

תרמו עכשיו

תודה לצעצועי ירושלים על תרומת אביזרי השיער!