ראיון עם מנכ"ל יד אליעזר: איך מתפעלים עמותה אפקטיבית כל כך?

יד אליעזר היא העמותה האפקטיבית ביותר מבין העמותות הגדולות בישראל, כאשר נכון לשנת 2016 רק 3-4 אחוז מההכנסות מוקדש לצורכי המשרד וגיוס הכספים, ושאר הכסף מועבר לנזקקים.

ראיון עם מנכ"ל יד אליעזר: איך מתפעלים עמותה אפקטיבית כל כך?

איך מנהלים עמותה אפקטיבית, עם 3% הוצאות ניהול בלבד?

מילים קטנות, משמעות רחבה: יושר והגינות

לרב ויזל יש הסבר עיקרי לתופעה הזו: יושר והגינות. התנהלות נקייה, שקופה וחסרת פניות היא הבסיס לניהול עמותה שמקדישה את מירב המשאבים לצורך הגשמת המטרה.

גודל העמותה

"ככל שהעמותה גדולה יותר" מסביר הרב ויזל "הוצאות הניהול היחסיות קטנות יותר". אותו כוח אדם נדרש בשביל לערוך העברות בנקאיות ל-30 אלמנות או ל-60 אלמנות. אותה מנהלת חשבונות, אותה רכזת פניות. העובדה שארגון אחד מחזיק בתוכו כל כך הרבה עשייה מפחיתה את הצורך בהחזקת אנשי צוות רבים וממילא מביאה לחיסכון בעליות הניהול.

סדרי עדיפויות

כל ארגון בוחר במה להשקיע את הכסף. ביד אליעזר הנתמכים, עם חולשה לנשים חד הוריות, נמצאים במקום הראשון. את סדרי העדיפויות שלנו תוכלו לראות כבר בכניסתכם אל משרדי יד אליעזר. המשרדים נעימים למראה אך פשוטים. הם ממוקמים בבניין דירות ישן בירושלים, החזית לא שופצה כבר זמן רב. נעשה מאמץ רב לשמור על מקום נעים, נוח ומאפשר עבודה יעילה, אך יוקרה או פאר אינם מילות מפתח ביד אליעזר.

מערך מתנדבים

יד אליעזר פועלת בשותפות עם עשרות אלפי מתנדבים בכל שנה. המתנדבים האלו מסייעים לעמותה לצמצם בכוח אדם, לכוון לעשייה אפקטיבית ולהקדיש את מירב המשאבים עבור הנזקקים.

בקרה עצמית

יד אליעזר שוכרת סיוע של חברת רואי חשבון חיצונית המעבירה בקרה מקיפה וקפדנית על הפעילות, ומצביעה על נקודות לשיפור או התייעלות. רואי החשבון מצביעים על נקודות החולשה והחוזקה של הפרויקטים השונים ומכוונים להתנהלות כלכלית מיטבית.

טוב אוהב טוב

אנשים טובים שנחשפו לעשייה של יד אליעזר לא יכלו להישאר מהצד.

כך למשל, מנהל הבנק התרגש מהיקף ההעברות הבנקאיות הממוענות כולם לחשבונות בנק בעל אחראית יחידה. הוא בקש להיות חלק ולוותר לחלוטין על עמלות בנקאיות.

מנהל מכבסה שהתרשם מהחסד האמיתי שמתרחש באולמות יד אליעזר בקש לכבס את המפות לאחר כל אירוע ללא תשלום. כשאיש המחשוב של יד אליעזר מגלה צורך נוסף הוא משתדל לסייע ולתרום מחשב או אביזר – לפי יכולתו.

עוד ועוד אנשים טובים שמכירים מקרוב את הפעילות של יד אליעזר מתגייסים למען העשייה של הארגון והופכים אותה לאפקטיבית יותר.

היו חלק מן העשיה הזו!

לתרומה >