איך למדנו מהי נתינה רגישה ואמיתית?

איך למדנו מהי נתינה רגישה ואמיתית?

ערב ראש השנה וביד אליעזר מחלקים יותר מתמיד. תווי קניה, מוצרי מזון ותמיכות מסוגים שונים. מארגזי המזון המיועדים למשפחות נזקקות מציצה אלי קופסא קטנה של דבש.

נתינה? לא בכל מחיר!

אנחנו ביד אליעזר אוהבים נתינה, הטבה ועזרה לאחר. אולם, הייחודיות של יד אליעזר היא נתינה בכבוד, בשקט, לא על חשבון הפרטיות או הרגשת הערך העצמי של הנעזר. מסיבה זו אנחנו נמנעים מלפרסם סיפורים אישיים, אפילו בעילום שם, במקרה שחלק מהתורמים יוכלו לזהות את המשפחה. ייתכן שאנחנו מפסידים בגלל המדיניות הזו תרומות של אנשים שלבם היה נפתח יותר עבור משפחה מוכרת ומזוהה. אך זהו ערך שאיננו מוכנים להתפשר עליו.

'תבקשו ממנה להצטלם!'

תורם אחד בקר אצלנו בדיוק כשהגיע נערה צעירה ששיניה נוטות לנשור בגלל תת תזונה. 'תבקשו ממנה להצטלם' הוא אמר 'תשלחו את התמונה לתורמים, אפילו בחו"ל, כך תוכלו לעזור יותר לנערה ולפונים נוספים'. סירבנו. כבוד הנתמכים הוא אחד הערכים הראשוניים שלנו. זהו ערך עם היסטוריה: סיפור אחד על דבש ונתינה החדיר בנו מסר שלא נשכח לעולם.

סיפור על נתינה, דבש והמון רגישות

אחת מנשות יד אליעזר הלכה בערב ראש השנה לבקר קשישה ניצולת שואה. שעה ארוכה ישבה איתה, שוחחה על הנכדים, על החג המתקרב, על השנה שחלפה ועל השנה שתבוא. נראה שהביקור היטיב עם הקשישה שמספר אדום עוד היה מוטבע בבשרה מהימים ההם.

לסיום הביקור הוציאה המבקרת שקיק בד שבתוכה קופסת דבש קטנה, בצירוף ברכת שנה טובה. הקשישה חייכה, הושיטה ידה אל השקיק והוציאה את הדבש, בוחנת אותו.

לפתע החווירה הקשישה. צנצנת הדבש נפלה מידיה ונסדקה בקול רעש. 'את הדבר הזה רצית שאני אשים על שולחן החג שלי?' צעקה, מאדימה. 'את זה? אחרי כל מה שהם עשו לי?'

המבקרת הרימה את הצנצנת והבחינה בכיתוב באותיות קטנות "Made in Germany" – מיוצר בגרמניה. כעת לא התפלאה על תגובתה של אותה ניצולת שואה. היא הייתה המומה מכמות הרגישות שצריכה להתלוות אל כל נתינה, אפילו הכי בנאלית.

נתינה מותאמת ומכובדת

אנחנו ביד אליעזר נותנים ומחלקים, הרבה, בדרכים שונות, לקהל ייעד מגוון. הסיפור הקטן הזה נחקק בעצמותיו של ארגון יד אליעזר והוא מהווה עבורנו עד היום תזכורת עבור נתינה מותאמת, מכבדת, ומתאימה במדויק לצרכיו של המקבל.

תרמו לחגי תשרי